President Lenin Moreno heeft vier dagen van nationale rouw afgekondigd nu is gebleken dat de eind maart door voormalige FARC-rebellen ontvoerde Ecuadoraanse journalisten dood zijn. Op vrijdag de 13e meldde Moreno verslagen hun dood: “Helaas hebben we informatie die bevestigt dat onze landgenoten vermoord zijn.”

511ccbe72fc64cf532d8aa574856a656_XL

Volgens Moreno waren de ontvoerders nooit van plan de twee journalisten en hun chauffeur “in gezondheid vrij te laten.” De president heeft een beloning van 100.000 dollar beloofd voor informatie die kan leiden naar ‘Guacho’, de leider van de groep voormalige FARC-leden die volgens zowel Ecuador als Colombia achter de ontvoering en moord van het drietal zit: het Oliver Sinisterra Front. De groep houdt zich in het onherbergzame gebied in het zuiden van Colombia bezig met drugshandel.

Journalist Javier Ortega (36), fotograaf Paúl Rivas (45) en hun chauffeur Efraín Segarra (60) werden op 26 maart ontvoerd. Ze werden opgepakt in het Ecuadoraanse dorpje Mataje in de noordelijke provincie Esmeraldas.

Op dinsdag 3 april werd voor het eerst een levensteken van hen ontvangen in de vorm van een video waarin ze met kettingsloten aan elkaar vastgeketend tegen president Moreno zeiden dat hun leven in zijn handen lag en dat hun ontvoerders een gevangenenruil wilden.

Hoe en wanneer de drie uiteindelijk de dood vonden is niet duidelijk. Het Internationale Rode Kruis draagt op verzoek van zowel Ecuador als Colombia als de familie van de slachtoffers zorg voor de repatriëring van de lichamen en heeft daarover contact met de groep voormalige FARC-leden.

755a4ffc8a2128260ccc154a73d6772b

Heel Ecuador is na bijna drie weken gespannen al het nieuws volgen over het ontvoerde drietal geschokt over hun dood. Op sociale media volop condoleances, brandende kaarsjes en foto’s van een oog met Ecuadoraanse vlag en traan, maar ook vastberadenheid om de daders te straffen. Ook van de waarschijnlijk bekendste Ecuadoraan in het buitenland, Manchester United-speler Antonio Valencia:

“Ik ben deze uren overvallen door een enorm verdriet over wat er in mijn land gebeurt. Dit gevecht tegen terrorisme en drugshandel moeten we samen winnen. Ik bid voor onze journalisten en hun families en collega’s.”

President Moreno ontving vrijdag in de minister van Defensie van Colombia en de leiders van het Colombiaanse leger en de Colombiaanse politie om te overleggen over een strafexpeditie in het gebied waar het Oliver Sinisterra Front zich ophoudt.

Ook de Verenigde Staten hebben via de ambassade in Ecuador hun steun beloofd in de strijd tegen de grensoverschrijdende criminaliteit:

“De ambassade doet opnieuw de belofte om de regering van Ecuador en het leger en de politie te helpen internationaal opererende criminele organisaties te bestrijden.”

En zo moet Ecuador – dat zelf veel minder dan Colombia te kampen heeft met gewelddadige drugsbendes – hopen dat het noordelijke grensgebied geen blijvend onveilige regio wordt, na ook al een aantal bomaanslagen sinds het begin van dit jaar.